Lake Superior College Logo Lake Superior College Directory


Division: NONE

NameTitlePhoneOffice

Carolyn KleinerInstructorE1167


Division: President

NameTitlePhoneOffice

Department: Foundation

Kim ParmeterFoundation Director218-733-7607S2927
Meghan McMartinCorporate Development & Events Coordinator733-7680S2925
Elise PelletierFoundation Assistant733-7707S2926
Department: Information Desk

Lolly RushenbergReceptionist733-7636S2936
Department: President`s Suite

Patrick JohnsPresident733-7614S2917
James EisenhauerManagement Analyst733-6910S2915
Debra JohnsonAssistant for the Administration Division733-6904S2913
Department: Public Information

Janet BlixtDirector of Marketing & Public Relations733-7774S2909
Mat GildermanCommunications Coordinator733-5967S2936
Jean KirwanGraphic Artist733-7651S2907
Gary KruchowskiDirector of Public Affairs and Advancement733-7649S2911


Division: Academic & Student Affairs

NameTitlePhoneOffice

Department: Academic & Student Affairs

Mark MagnusonVice President733-7628S1911
Erica BakerExecutive Assistant733-7716S1909
Rody BowersAssociate Dean of Academic & Student Affairs 733-2002S1901
Peggy GustofsonCurriculum Support Staff733-5999S1903
Department: Academic Affairs

Melissa DoolittleAdministrative Assistant733-5991S1910
Nicholas EliasAdministrative Assistant733-6901S1908
Hanna ErpestadDean of Liberal Arts & Sciences733-7667S1923
Laurie JensenDean of Allied Health and Nursing733-7747S1907
Nancy SwansonAdministrative Assistant733-7694S1912
Jenni SwensonDean of Business & Industry733-7609S1925
Department: Accreditation, Research, and Assessment

Denise Mills-LemireResearch Analyst733-7726S1914
Kent RichardsDirector of Accreditation, Research, and Assessment733-5969S1905
Theo WoehrleGrant Coordinator733-7685S1916
Department: Allied Health & Nursing

Program: Dental Hygiene
Kjersta PoppeDirector733-5988E1172
Raula BadavinacInstructor733-1050E1178
Terease (Tess) CaywoodInstructor733-7761E1178
Penny FudallyInstructor733-5975E1176
Joan OstapenkoInstructor733-5966E1178
Cindy UptonClinic Coordinator733-5939E1148
Program: Massage Therapy
Dave BursonDirector733-5921W2862
Appt. DeskReceptionist733-5936
Jan OltmannsInstructor733-7617W1858
Program: Medical Assistant
Jennifer St. ArnoldDirector733-5965E2138
Program: Nursing
Deb AmysDirector733-7696E2136
Amy GomanInstructor733-5932W3624
Jacqueline SemaanInstructor733-7664W3624
Ceceal AndersonInstructor
Cheryl CampbellAdministrative Assistant733-7652E2132
Christine DayInstructor733-5994E2334
Kristen FenlasonInstructor529-6280E2334
Carol HaugInstructor
Wendy HunterInstructor733-1098W3624
Julie KernLab Assistant733-7754H3209C
Joel KrochalkInstructor733-5985W3624
Adrienne LommelInstructor
Mark LykinsInstructor
June McLachlanInstructor733-1051W3634
Tracy MoshierInstructor733-5958W3624
Mary OrmanInstructor733-1098W3624
Valery PetermeierInstructor
Dorothy RicoInstructor733-1057W3624
Anna Sackette-UrnessInstructor733-7785W1864
Erin SarkkinenInstructor
Sue ShelerudInstructor733-7623W3632
Judy WilloughbyInstructor
Nik ZhelevInstructor733-7658W3670
Program: Nursing Assistant
Marilyn SlattengrenDirector733-5982E2324
Jody BarryInstructor
Sharon HolteInstructor
Melanie KuceraInstructor733-5978E2314
Joan RengoInstructor
Program: Medical Laboratory Technician
Mary Grace WernerDirector733-7679E2137
Virginia HaynesInstructor733-5952E2144
Patrick DyerInstructor
Angela HuntLab Assistant733-6906H3217
Theresa SarkelaInstructor
Program: Physical Therapist Assist
Jane WorleyDirector733-7632E2308
Appt. DeskReceptionist733-1093
Judy HawleyInstructor
Aaron HawleyInstructor733-7624W1866
Erin MartinInstructor
Brenda MartinLab Assistant733-5920E1178
Program: Radiologic Technology
Britni HardyDirector733-7713W3660
Colleen CoughlinInstructor
Nancy FredricksonInstructor733-7714W3668
Sharon JohnsonInstructor
Dinah JohnsonInstructor
Program: Respiratory Therapy
Cynthia AnnableDirector733-5925E2134
Ben AndersonInstructor
Chris RahnastoInstructor
Bryan StarkInstructor733-7738E1167
Program: Surgical Technology
Candace MeldeDirector733-5906E2310
Paula BullyanInstructor
Program: CPR/First Aid
Michelle HalvorsonInstructor733-5933E2334
Program: Dialysis
Carleen RonchettiDirector733-5926W3650
Patty PedersonInstructor
Mary HouglumInstructor
Cheryl PieperInstructor
Program: Phlebotomy
Tim SandorInstructorE2144
Program: Allied Health
Lorrie FoxInstructor733-5919E2144
Department: Business & Industry

Program: Accounting
Lee LeksellInstructor733-7641E2404
Jeri BryschInstructor733-2072E1166
Kevin DeVriendtInstructorE1167
Lori YecoshenkoInstructor733-7768E1166
Program: Administrative Support
Carol JohnsonInstructor218-733-7689E2146
Kristina (Tina) JohnsonInstructor733-7677E2146
Barb StruckInstructor733-5998E2146
Program: Architectural Technology
Daniel StineInstructor733-5901
Jon LintulaInstructor733-5901W1868
Program: Auto Body
Ricky LadukeLab Assistant733-7672W2718
Justin PrendergastInstructor733-7672
Program: Auto Mechanics
Mitch ConnorInstructor733-7662W2714
Barry LampiInstructor733-7602W2712
Jason LiimatainenInstructor
Tyler McCumberInstructorW2872
Program: Building Construction
John CalcaterraInstructor733-1055W2662
Timothy (Tim) WhiteInstructor733-5943W2662
Program: Business
Jim DrakeInstructor733-7666E1167
Program: Civil Engineering Technology
Jeri EssigInstructor733-7675W1858
Cliff KoskiInstructor733-7627W3674
Daniel SommerfeldInstructor
Program: Integrated Manufacturing - CAD
Richard KreskyInstructor733-7630Downtown
Rick SteelInstructor
Program: Computer Career
Thomas JanickiInstructorE1166
Mark AndersonInstructorW3642
Krystal BalducInstructor733-7778W3642
Cheryl BocnukInstructor
Thomas GustafsonInstructor733-7773W3648
Valarie McLainInstructor733-7778W3644
Anup ParajuliInstructor733-5955W3654
Program: Electronic Technology
Jeffrey GilbergInstructor733-7687E2456
Alan AlbergInstructor733-7687E2456
John AultmanInstructor
Arvid HaurunenInstructor
Dave LustilaInstructor733-7687E2456
Chris RingsredInstructor733-7688E2546
Program: Machine Technology
Carl AndersonInstructor733-7631W2736
Randy AntonichInstructor733-7631Downtown
Max UdovichInstructor733-7732Downtown
Program: Legal Studies
Steve SchneiderInstructor733-7719W1856
John BaumgarthInstructor733-7817
Heidi FrisonInstructor
Program: Aviation
Aaron WedgeInstructor733-7735Airport
Elisabeth HendricksonInstructor733-7735Airport
Dan MiniInstructor
Marcus SowlInstructor733-7735Airport
Robert WolfeInstructorW2736
Edward WrazidloLab Assistant733-7735Airport
Program: Truck Driving
Dave AmysInstructor733-1086ERTC
Program: Welding
Jerry ThompsonInstructor733-7721Downtown
Jay VittoneInstructor733-7705Downtown
Program: ERTC
Paula CastlemanInterim Director of ERTC733-1073ERTC
Paul OstmanInstructor733-1708ERTC
Martin SchubitzkeInstructor733-1077ERTC
Charles Smith IVInstructor733-1074ERTC
Matthew SwansonInstructor733-1077ERTC
Rosalyn AndrewInstructor733-1074ERTC
Mark BehningInstructor733-1075ERTC
Lawrence HarveyInstructor733-1070ERTC
Dan LattnerInstructor733-1074ERTC
Program: Commercial & Residential Wiring
Randy YrjansonInstructor733-7691E2566
Department: Disabilities Services

Stacy LangguthReceptionist733-7702S1962
Georgia RobillardCoordinator733-7650S1962
Department: Diversity, Student Support Services, and Safety/Security

Program: Veterans Affairs
David MartinVeterans Education Coordinator733-7604E1017
Program: TRIO SSS
Doreen HernesmanDirector733-7781E2078
Sherri JohnsonAdvisor733-5989E2079
Christopher WierengaAdvisor733-5931E2077
Department: Learning Center

Paula YoungDirector733-7671E2362
Achraf HassaniMath Tutor733-5927E2330
Erik LarsonMath Tutor733-5927E2330
Kathleen FahrionTutor733-5927E2366
Chad JohnsonTutor733-5927E2348
Jill JoyceTutor733-5927E2360
Kelly PetersonTutor733-5937E2330
Department: Liberal Arts & Sciences

Program: Anthropology
Larry MayoInstructor
Program: Biology
Zach BennettInstructor733-7764E2106
Britt JohnsonInstructor733-7783E2106
Mary BeebeInstructor733-7743E2118
Brian BichInstructor733-2099E2106
Taryn DentingerInstructor
Karen EllingsonInstructor733-7697E2116
Kristi HeintzLab/Sustainability Coordinator733-7731E2106
Theresa HornsteinInstructor733-7791E2116
David IsraelInstructor733-7775E2106
Glenn MerrickInstructor733-7772E2106
Rita OConnellInstructor733-7608E2106
Deanne RoquetInstructor733-7780E2106
Constance SchwegmanInstructor733-7745E2016
Jeri SchwerinInstructor733-7752E2106
Terry WiensInstructor733-5964E2118
Terrence WilcoxInstructor733-7698E2106
Program: Chemistry
Roger BontemsInstructor733-7751W3670
Renee DeWitteInstructor733-7710E1166
Kent VoelknerInstructor733-7771W1632
Program: Economics
Adrienne DinneenInstructor733-7639W3640
Program: English
Erik TschekunowInstructor733-7769W3614
Karen A BuschInstructor733-5973W3666
Steven DalagerInstructor733-5948W3616
Gretchen FlahertyInstructor733-7748W3608
Kelli HallstenInstructor733-5957E2122
Kirsi HalonenInstructor
Damon KapkeInstructor733-1017W3660
Tim LarsonInstructorW1856
Catherine LongInstructor733-7637E1166
Marilyn MayryInstructor733-7779E2144
Sheila PackaInstructorW3670
Jocelyn PihlajaInstructor
Cheryl ReadInstructor733-5979W3656
Amy Jo SwingInstructor733-7670W3676
Program: Geography
Susan HartleyInstructor733-7686E1166
Program: Geology
Andrew SharpeInstructorW3678
Matthew WhitehillInstructor733-5981W3678
Program: History
Paul RichgruberInstructor733-7741W3610
Erik Riker-ColemanInstructor733-5987W2860
Program: Humanities
Dave DriscollInstructor733-7758W3662
Program: Math
Dennis BowlesInstructor733-7770W2860
Keith BrakkeInstructor733-5923W2846
Sarah BustromInstructor733-7722W3618
Bill DryboroughInstructor733-7701W2846
Patrick (Pat) DwyerInstructor733-7622W3636
Elizabeth FochsInstructor
Wendy GravesInstructor733-7795W3604
Kathy GroshInstructor733-7699W2846
David LundeinInstructor
Kyle RoskoskiInstructor733-7744W2846
Michael SakowskiInstructor733-5992W2846
Joe SwintekInstructor733-7749W2846
Zbigniew WdowiakInstructor733-5941W3622
Randi ZimmermanInstructor733-7663W2846
Program: Music
Laura KimmesInstructor
Patricia DornInstructor733-5951A2205
John FarrellInstructor733-7796A2203
Program: Philosophy
Jody OndichInstructor
Russ StewartInstructor733-7740W3620
Program: Physical Education
Emily BoldrinInstructor
Richard HaneyInstructor733-5970E1166
Sarah HurstInstructor279-2677E2404
Dorothy JohnsInstructor733-7690E1166
Jodi RobertsInstructorW2856
Jeremy RosethInstructor733-5910W2858
Stefan SteinInstructor
Joshua TeschInstructor733-5971E1174
Program: Physics
Glisczinski JaniceInstructor
Perveen JawaidInstructor733-7684E2304
Bill WolzInstructorE1167
Program: Political Science
Harry CottrellInstructorE1167
Roger ReinertInstructor733-2037W1610
Program: Psychology
Susan BrashawInstructor733-7682W3680
Elizabeth Ingram-DiverInstructor733-5940W3656
Brenda KonecznyInstructorE1167
Mark LangenfeldInstructor733-7619
Daphne SteeleInstructor
Program: Reading
Jody LangsethInstructor733-5953W3664
Keri RakesInstructor733-7683W3658
Barbara SwansonInstructor733-7695W2860
Program: Sociology
Suzanne Dustrude StarrInstructor
Richard GehrkeInstructorE1167
Mayra GomezInstructor
Theresa LeopoldInstructor733-1058W3612
Marlise RiffelInstructor733-5962W3606
Program: Spanish
Michele KeaneInstructor733-5961W3682
Program: Art
Robert HusbyInstructor733-7669A2022
Dorian BeaulieuInstructor733-7715A2200
Tonya BorgesonInstructor733-7798A2200
Cherie HamiltonInstructor733-7736A2200
Jacob HaydonStudio Assistant733-2003A2200
Victoria HutsonInstructor733-7606A2200
Sandra PedersonInstructorA2200
Kathryn RamslandInstructor733-6902A2207
Program: Communication
Natalie BothwellInstructor733-7797E1166
Kelly FlorenceInstructor733-6914W3646
Tina HigginsInstructor733-7782E1166
Sara SorensonInstructor733-1091W3652
Deborah StephanInstructorE1167
Program: Media Studies
Brandon LenoInstructor733-7665E2514
Department: Library

Karen LHeureuxLibrary Technician733-5912E1028
Rachel PetersonLibrary Technician733-6907E1025
Bridget ReistadLibrarian733-5913E1018
Kate Vo Thi-BeardLibrarian733-5980E1038
Department: Student Services

Janet AndersonAdmissions Support Staff733-7767S1954
Rochelle LuomaDirector of Advising 733-2000S1929
Del MinterAdmissions Support Staff733-7661S1954
Victoria Shaw CarlsonAdmissions Support Staff733-7634S1954
Heidi BagleyCounselor733-7753S1917
Kay BrandtResource Center/Information Desk733-7762Information Desk
Nathan BronkCustomer Service Specialist733-6909Front Desk
Marie Carter BrooksCounselor733-5904S1915
Emily ChapinskiAdvisor733-5983S1937
Sherry DalagerAdvisor733-5954S1932
Betsy GagnonAdvisor733-7618S1933
Ashley GrimmAdmissions Representative733-7759S1941
Heidi KippenhanInterim Registrar733-6908S1945
Loretta KopetzkyAdvisor733-7633E1012
Melissa LenoDirector of Admissions733-5903S1943
Sherri MaisukImaging Center Coordinator733-7720S1947
Joni MathisonPlacement Testing733-7784S1971
Molly MilroyHigh School Connections Coordinator733-5922S1959
Carmel PeterssonTransfer Specialist-DARS Coordinator733-5956S1949
Kristin RandallRecords733-6913S1947
Karla SeymourAdvisor733-7642S1927
Stephanie WainionpaaAdvisor733-5916S1935
Melissa WilsonAdvisor733-7711S1931
Program: Career Services
Eric BrandtCareer Services Director733-7717E1015
Department: Workforce Development

Tess DandreaCustomized Training Rep733-7620E2034
Bill GundersenCustomized Training Rep733-5915E2038
Fred LyonDirector, MnDot733-5918E2066
Camille QuarlesAdministrative Assistant733-5914E2068
Steve WagnerExecutive Director733-5934E2064


Division: Administration

NameTitlePhoneOffice

Al FinlaysonVice President733-7613S2923
Tara OlsonAdministrative Assistant733-5960S2900
Department: Business Services

Kathy DugdaleDirector of Business Services733-5990S 1983
Nickoel AndersonAccountant733-7724S1987
Autumn BallardCollections & Accounting Clerk, Sr.733-5930S1983
Mike FranciscoAccounts Receivable733-5968S1983
Lynn HawesAccounts Receivable733-5929S1983
Linda LevineAccounts Payable733-7648S1983
Michelle PhernettonPurchasing733-5976S1983
Jennifer VukelichPayroll733-5947S1983
Department: Copy Center

Mike MillerManager733-7643E2552
Department: Creation Station Daycare

Julie & Bernie WalkerManager733-7647W1844
Department: Diversity, Student Support Services, and Safety/Security

Wade GordonDirector733-7656E1007
Shannon FriesAdministrative Assistant733-7621E1006
Jim SchwarzbauerPerkins Coordinator733-5944S1925
Program: Diversity
Carl CrawfordIntercultural Services Coordinator733-7678W1616
Department: Facilities

Gary AdamsDirector of Physical Plant733-2005W2580
Mike BoisjoliStaff733-7625W2764
Justin BolanderStaff733-7625W2764
Jim BorgStaff733-7625W2764
Mark CardinalBuilding Services Foreman733-2032W2764
Gary ChickStaff733-7625W2764
Pasquale DAngiolaStaff733-7625W2764
Kenan GultekinLoading Dock733-7625W2764
Mary HardtkeAdministrative Assistant733-7718S2936
Jason HillStaff733-7625W2764
Vaughn JohnsonStaff733-7625W2764
Shawn KaarboStaff733-7625W2764
John KaarboStaff733-7625W2764
Tim PurcellStaff733-7625
Paul SkudstadStaff733-7625W2764
Joe VenierStaff733-7625W2752
Department: Financial Aid

Jessie AndersonLoan Officer/Financial Aid Assistant733-7786S1953
Ashley JohnholtzFinancial Aid Assistant733-7612S1955
Samantha OmanFinancial Aid Assistant733-6905S1957
LaNita RobinsonFinancial Aid Director733-7616S1951
Department: Human Resources

LeAnn UlviHR Technician733-1068S2905
Colleen ConleyDirector of Human Resources733-7626S2901
Judi SeifertHR Specialist733-7692S2903
Department: Information Technology

Steve FudallyDirector733-2009E1324
Daniel (Dan) PioroDirector733-7739E1320
Carly BeckwithInformation Technology Specialist733-7654E1002
Jamie JeppersonInformation Technology Specialist733-7789E1329
Valdean (Val) LundbergInstructional Technologist733-5984E2122
Kim PreinerInformation Technology Specialist733-2106 E1006
Ryan SchaeferInformation Technology Specialist733-7787E1305
Terri SchumacherInformation Technology Specialist733-7760E1320
Christine TormaInformation Technology Specialist733-2030E1003
Bruce WolfeInformation Technology Specialist733-7646W2736
Department: LSC Cafe

Bruce WallisManager733-7645W2824
Marylee DinehartStaff733-7645W2824
Marge JohnsonStaff733-7645W2824
Arlene MontgomeryStaff733-7645W2824
Department: LSC Store

Connie MooreDirector733-5950W2648
Neva SwansonOnline Bookstore Coordinator733-7668W2648
Val VegarOn Campus Bookstore Coordinator 733-7755W2648
Department: Security

Security Cell PhoneSecurity Office522-1019East Entrance
Joe PallanschSecurity Office522-1019East Entrance
SecuritySecurity Office 733-1080East Entrance
Department: Student Life & Student Senate

Student Senate733-7659E1008
Roxanne FrederickHealth Services Coordinator733-1092W1641
Heather GrilloStudent Activities Coordinator733-5993W1640


2101 Trinity Rd. Duluth, MN 55811 | 218-733-7600 | 1-800-432-2884
The Minnesota State Colleges and Universities System is an Equal Opportunity employer and educator.
© 2004 Minnesota State Colleges and Universities System contact: webmaster at webmaster@lsc.edu